„Duchy Poetów” (2013) to zapis rozmów Ernesta Brylla i Marcina Stycznia o poetach, których Bryll znał za życia – tych znanych: Stanisław Grochowiak, Władysław Broniewski, Tadeusz Nowak, ks. Jan Twardowski, czy Julian Przyboś oraz takich, którzy nie zapisali się mocniej w historii literatury: Marian Ośniałowski, Stanisław Swen Czachorowski, Mieczysław Czychowski, Jakub Zonszajn. Wszyscy oni przyśnili się Bryllowi po śmierci a ten zaprosił ich do swojej poezji. Marcin Styczeń odpowiedział na głos Duchów Poetów komponując muzykę do wybranych ich utworów.

 

Powstał cykl pasjonujących dziewięciu rozmów pomiędzy artystami, których dzieli różnica 43 lat, ale jednoczy ogromne uznanie dla poezji. Ogromną wartością tych spotkań jest fenomenalne gawędziarstwo Brylla i błyskotliwa obserwacja Stycznia. W efekcie zderzenia tych cech powstała książka – zapis spotkań przy mikrofonie, wzbogacona płytą, na której Marcin Styczeń śpiewa piosenki do tekstów bohaterów rozmów.

 

Ernest Bryll: W tej książce nie zajmuję się szczegółową biografią poetów ani wnikliwą analizą ich poezji. Opowiadam prawdziwe historie, przywołuję spotkania z poetami, którzy tak mocno zapisali się w mej pamięci, że powrócili po latach w moich snach.

 

Marcin Styczeń: Duchy Poetów stały się częścią także mojego świata. Zaczęły do mnie mówić przez swoje wiersze. Domagały się, abym je śpiewał. Nie mogłem odmówić. Czułem się trochę tak, jakby w moją duszę wstępowały błąkające się duchy zmarłych. Wiedziałem jednak, że nie chcą mi zrobić krzywdy, ale przeze mnie pragną coś jeszcze światu powiedzieć. W tym sensie czuję się narzędziem w rękach naprawdę wybitnych artystów.